2012. július 12., csütörtök

Életem legcudarabb időszakaiban sem cseréltem volna senkivel sorsot, pedig igazán nem voltam jól, ezt elmondhatom. Két kézzel kapaszkodtam a sajátomba. Sose tudtam hosszasan elhinni, hogy nem érnek véget a bajok, a fájdalom. Mindig Isten tenyerén éltem, ha szabad ilyet mondanom.
Alma mondta, hogy a gyermekkori ősbizalom olyan, mint a görögtűz, ahogy kamasszá válik az ember, ez elmúlik. Jó hasonlat.





WC-n sírni
Ágyon állni
Felhőn félni
Gonoszt birizgálni
A víz sok útja
Száraz földben
Amíg talán a
Gyökérig ér
Minden meglesz
Az összes nyomor
Megigazulsz
Elkárhozol, bármi
WC-n sírni
Ágyon állni
A felhőkön meg
Minden belefér


Űrhajók, angyalok, Isten tortáján ragyog
Egy fekvő nyolcas, így ünnepel minden új napot
Onnan fogod tudni, hogy jól vagy, ha nem találsz senkit, akinek a helyébe lennél
És bármibe kerül, vagy akármi fáj, tudod, hogy élni lehet is, nem csak muszáj
Úristen, Úristen, hogy én ezt mennyire unom
Belülről érzem, és kívülről tudom, hogy:



Beszél, aki keres
Hallgat, aki talált
Senki nem ért semmit
Az orvosok például nem értik a halált
Hát, senki nem ért semmit…



Űrhajók, angyalok, Isten tortáján ragyog
Egy fekvő nyolcas, így ünnepel minden új napot és



Beszél, aki keres
Hallgat, aki talált
Senki nem ért semmit
Többek között, szerintem, az orvosok a halált
Hát, senki nem ért semmit…


(Kispál és borz)

2012. július 9., hétfő

Van egy kedves ismerősöm, aki tíz éve sikertelenül próbál a református egyház kebelére vonni. Annyira jólelkű, hogy mindennek ellenére mindig örülök, ha találkozunk. Nincs szívem megmondani neki, hogy sosem leszek keresztény. Költözésünk apropójából kaptam tőle egy A/5-ös méretű, Napi ige című kiadványt, magammal hordozgatom és olvasgatom. Minden napra egy igevers és kb. féloldalnyi magyarázat vagy történet kapcsolódik, egész jó.
A múlt szerdai igevershez az alábbi hasonlat dukált: 
"Egy csipkeverőnő egy nagyon bonyolult mintán dolgozott, amikor észrevett egy hibát a munkája legelején. A hozzá nem értő szemnek ez nem tűnt volna fel, és a csipkeverőnő könnyen elrejthette volna, de éppen az ilyen pillanatok különböztetik meg a szakembert a kontártól. Az asszony egész éjszaka dolgozott, gondosan visszafejtette a munkáját, amíg elért a hibáig, kijavította azt, és újra elkezdte munkáját. .....
Néha már egészen messze jutottál az életben, amikor észreveszed, hogy a szálak nem futnak össze, valamikor korábban hibát vétettél. Kárt okozunk magunknak azzal, ha csupán gyors útvonal-korrekciót alkalmazunk. Ha azt akarod, hogy a végén minden összejöjjön, akkor kérd a Szentlelket, hogy mutassa meg, hol "esett le a szem".

Nem tudom, ki hogy van ezzel, szerintem nagyonis jól tudjuk, hol "esett le a szem", én legalábbis mindig tudtam, hol hibáztam. Nem mintha az isteni bölcsesség fölé, vagy akár közelébe is helyezném magam. egyszerűen nem tudom elképzelni, hogy valaki ne tudja, mit rontott el.
De amit a szakemberről és a kontárról írt, az szíven ütött. Önfegyelem, tudatosság, bátorság, kitartás...szép erények.









2012. július 7., szombat

Dóri rajza.




Laci, ezt ne olvasd el.

Ma egész egyszerűen füstölt sajtos-sült paprikás palacsintát ettünk ebédre. Van egy régi Tefal palacsintasütőnk, amiről az évek folyamán már az összes teflont megettük, abban szoktunk hagymát pirítani és paprikát, tojást sütni. Olyan finom lesz benne a sült paprika, mintha grillezve lenne. Annyira ízlett, hogy édes palacsinta szinte nem is fogyott.

Werfel

Egy Franz Werfel elbeszéléskötet az "útikönyvem", magyarán mostanában ebbe bólintok bele öt-tíz perc után a szaunának is beillő vonaton. Az első elbeszélését olvasva (Nem a gyilkos, az áldozat a bűnös) gondolkoztam el azon, hogy vajon hogy írnák meg ugyanezt a szituációt a mi kortársaink. Dióhéjban: a főszereplő, egy katonacsalád sarja a gyermekkori rideg bánásmód következtében mindenféle tekintély és rend ellen lázadó, kisiklott figurává válik, egy anarchista csoporthoz csatlakozik, kishíján apagyilkos lesz belőle, míg végül magára talál. Jól meg van írva, tényleg. Egyébként tele van idézgetni való mondatokkal, ami mostanában amúgy is nagy divat, szép kis giccses diavetítéseket lehetne belőle csinálni. Mennyire modern lehetett a maga idejében: egész korának uralkodó szellemi irányzatai fellelhetők benne, tényleg mindennek a krémje:  egy kis Freud, egy kis Nieztsche, ez-az, saját gondolat is, választékos stílusban és még igaz is, nagyon őszinte. És ma mégis milyen darabos, elavult. Sokkal több, vagy inkább más fogalmakkal kombinál a mai ember. A vallásos fogalmaktól az ezotéria felé kinyílva, a pszichológia és a hozzá kapcsolódó tudományágak újabb kutatásainak tükrében sokkal árnyaltabb képünk lehet egy-egy történetről. (De nem biztos, hogy van is.) Ismét kedvet kaptam a kortárs irodalomhoz. És az ókori   görög irodalomhoz.


Kaj Stenvall : Ödipusz-komplexus c. festménye

Az én kedvenc Franz Werfel idézetem:

" Minden értelmetlen, ami nem visz új vért, új életet, új valóságot a világba. Egyes-egyedül az új valóság a fontos. A többi fabatkát sem ér. 
...De mitől válik valóságossá a világ? Ki tudja ezt megmondani? A gondolattól, amely legelőször hozta el a tüzet, meg a vándor vad örömkiáltásától, mellyel a hajnalt köszönti. A csillagok gomolyát legelőször kibogozó tekintettől, a kéztől, amely a legelső hajó számára összekötötte a gerendákat, meg a szoptató anya merengő tekintetétől, egy szép nő isteni járásától és a szívbéli bátorságtól."

2012. július 3., kedd

Mindenki azt kérdezgeti: na és, mikor költöztök? elköltöztetek már? milyen az új lakás? Olyanná kezd válni ez az egész, mint egy hosszú jegyesség, az ember már el se hiszi, hogy még tud majd örülni, ha realizálódik valami. Még szerencse, hogy annyira szeretem azt a házat.
Tegnap hosszú idő múltán végre találkoztam Gyurival. Szerintem már írtam róla: hálókocsi-kalauz volt tíz évig, mikor úgy döntött, hogy jogász lesz - nagyon eredeti, művelt, szórakoztató figura és szerencsére a szomszédunk. Ezért hébe-hóba megesik, hogy együtt jövünk haza a vonattól, tehát mintegy tíz-tizenkét percig eszmecserélünk mindenféléről. Amolyan instant találkozó ez: nagyon tömör, velős, bár mindig valami baromkodásból indul ki, vagy abba torkollik. Olyan lelkesen meséltem mindig a beszélgetéseinkről itthon, hogy Laci azt hitte, beleszerettem...Mintha nem tudná, hogy ez lehetetlen. A tegnapi hazajövetelünkön hangzott el a következő:
- Mielőtt elköltöztök, azért mindenképpen gyertek már át elköszönni. Valami telefonszámcserét is megejthetnénk. Nagyon hasznos lenne, mert például, ott zötykölődöm a 73-as busz hátuljában, és erre meglátok a busz elejében egy ilyen fejet, mint a tiéd. Gyorsan előkapom a mobilomat és felhívlak: Edit, te vagy az? Mennyire örülnél.
- Jó, de csakis ebből a célból. Semmi értelme hívogatni egymást, mert előbb-utóbb ezek a kapcsolatok úgyis elkopnak és semmi más nem marad a helyükben, mint egy kis bűntudat, meg rossz érzés, amiért nem hívod fel a másikat.
- Persze, evidens. Egy angoltáborban a táborvezető fogalmazta ezt meg a legjobban: gyerekek, ne cserélgessünk címeket, úgyse fogjuk keresni egymást. 
Ebben maradtunk.

Mégiscsak megérte visszavágni a levendulákat: az elhúzódó költözési mizéria következtében még éppen le tudtam szüretelni a termést. Nem azért, mert sajnáltam az új lakóktól: már jó ideje tart a virágzás, mire ők ideköltöznek, elszáradnak a virágok, szóval sok örömük nem lenne bennük. Így legalább vissza is vágtam a bokrokat, hogy jövőre még erősebbek legyenek.
A levendula igazi haszonnövény: virágaival, impozáns bokraival a kert éke. A méhek mámorosan dongják körbe egész nap, gyűjtögetik a nektárt. Mikor az első levenduláim virágoztak, alig vártam, hogy a virágzat megszínesedjen, és egy kis illata legyen, már nyesegettem is lefelé. Aztán rájöttem, hogy jobb, ha mindenki hasznot húz ebből a csodálatos növényből és csak közvetlenül azelőtt szedem le, hogy elszáradnának a virágok. 
Kis csokrokat készítek belőle és felaggatom ajtóra, ablakra. Ha rendesen kiszáradt, lemorzsoljuk a gyerekekkel, mert így kisebb helyet foglal. Ajándékozgatni is szoktam, de még így is annyi marad, hogy bőven jut belőle a ruhásszekrényekbe, cipőkbe. Dórinak még a babzsákjába is tettem egy pici zacskóval. Nagyon büszke volt rá, hogy neki van egyedül illatos babzsákja a Katica csoportban!

2012. július 1., vasárnap


A Holdvilág-árkot Pestre költözésünk utánra halasztottuk, mert csak a BKV jegyek egy vagyonba kerültek volna.
Inkább Magyarkútra mentünk. Nagyon szeretem ezt a környéket. Tíz éve töltöttünk ott pár szép napot a szomszédaink nyaralójában, azóta vágytam vissza. Az összes csatlakozásunk patent volt, úgyhogy 10 óra előtt már ott voltunk. Igaz, hogy  sok mostanában a feszültség a gyerekek között, de egy kellemes túrát azért sikerült összehozni. Dóri megint a régi kis Vándorka volt: szerzett egy botot, és végigugrálta, szaladgálta az utat. Már régen láttam ilyennek, annyira megül itthon, sehova sem jár, az osztálytársaival sem találkozik. Nagyon begubódzott az elmúlt évben. Nem lehet könnyű egy nagy családban legkisebb gyereknek lenni. Ezentúl nem telhet el úgy hétvége, hogy nem csináljunk valami programot. Bármit.