2020. november 28., szombat

Miért nem halsz meg?




Bolondok ezek a ruszkik. Nem én fogom megfejteni, mitől van ez, de az a féktelen virtuskodás, amivel az interneten megmutatkoznak az oroszok, azt sugallja, hogy semmi nem számít és mindenre képesek. 
Az események és a párbeszédek ebben a filmben is egy olyan társadalom képét vázolják fel, ahol véglegesen megroggyantak az erkölcsi felépítmények és a romokon táncolnak a szereplők. Az egész történet  borzasztó pikantériáját az adja, hogy akár az is elképzelhető, hogy ez az egész egy belvárosi lakásban megtörténik, ha az lakja, aki.
Ezzel a filmmel életem egyik legjobb fekete komédiáját sikerült megalkotniuk dramaturgiailag, színészileg, de még a filmzene is úgy zseniális, ahogy van.

2020. november 21., szombat

Bizalom

 Igen, igen, még mindig a Csepeli György könyvet olvasom. Nem kéne, mert rohamosan közeleg a vizsgaidőszak, mással kéne foglalkoznom, de mindig csak oda-odatévedek. Triviális igazságok vannak benne sokszor, de akkor is jó. Ez egy tankönyv. Egy egyszerű dal, semmit nem akar. Például mikor lefekteti a bizalom alapszabályait a témának szentelt fejezet végén:

1. Ne frusztrálj!

2. Ne fenyegess!

3. Ne zsarolj!

4. Ne büntess! Légy megbocsátó!

5. Ne légy irígy!

6. Ne csalj elsőként!

7. Gondolj a jövőre! 

2020. november 20., péntek

Lator László: Erdő

Ez a váratlan villanófény,
üvegzápor, tűzbélű árnyék,
ez az erdő azt mondja: minden
ami szétesett, összeáll még.
Ami erőtlenül megadta
magát, visszabukott a földbe,
egyszerre feltör mindenünnen,
kavarogva és tündökölve.
A lakatlan, alakja vesztett
anyag vak odvát odahagyva
megindul, árad, újra testet
képzel egy lelkes pillanatban.

Ez az erdő azt mondja: semmi
nem vész el, ezt ismétli egyre.
Ami szétzüllött, újrakezdi,
egyetlen ízét sem feledve.
Vagy csak azt mondja ez az erdő,
amire szomjazik a szellem?
Hogy is vallhatna mérhetetlen
erejével az élet ellen?

Nem, az erdő azt mondja: semmi
fel nem támad ujjongva, minden
szétrothad odakinn, akár benn,
a húsunkban, a sejtjeinkben.
Lesz, ami volt, de ami lesz, nem
ugyanaz lesz, valami másba
megy át, van esély, meglehet, de
nem test szerint feltámadásra.

Ez az erdő azt mondja – semmit
nem mond, nem mondja azt se, ezt se.
Ez az erdő csak arra van, hogy
a balekokat hitegesse.
Ez az erdő – mit tudom én, mit?
Mondhatja ezt, mondhatja azt is.

Magába szív, kivet magából.
Egyszerre küld is meg maraszt is.

2020. november 14., szombat

Homlokzatok



Nemhogy akaratomon kívül, hanem akaratom ellenére, muszájból kezdtem el olvasni Csepeli György: Szociálpszichológia c. tankönyvét, csak mert az egyik pszichológia tételemhez nem találtam rendes anyagot. Szerencse, hogy minden könyvnek adok 100 oldalt, hátha kiderül, hogy én tévedek. Most is ez volt: prüszkölve küzdöttem át magam a virágfüzérszerű körmondatokon, közben fordítottam le magamban, miről is van szó, hogy egy rendes jegyzetet össze tudjak szedni, aztán egyszercsak magával ragadott és hagytam a csudába a jegyzetelést. Végül csak szót értettünk egymással, bár egyet nem mindig.

Ami engem érdekelt volna, az a személypercepció: vagyis hogy mit érzékelünk a másik emberből. Szívszorító, hogy milyen keveset. Egyrészt: mit mutat meg a másik ember magából. Másrészt: mit vagyunk hajlandóak és képesek érzékelni? Kulturálisan és a szocializációnknak, tapasztalatainknak köszönhetően is eléggé behatároltak a lehetőségeink. Meg hát óhatatlanul elsodornak a mindennapok. És egyáltalán: milyen következményei vannak annak, ha valakit nem személyként érzékelünk. Ez nem is annyira ritka jelenség amúgy: nem személyeket, csak funciókat érzékelünk, de néha még azt sem. De nézzük azt a szerencsés esetet, mikor a másikra mint emberi lényre tekintünk. 

"A személyekre vonatkozó tudásunk szükségszerűen merev, leszűkített és csonkoló, hiszen az interakciót csak akadályozná a szüntelenül áramló új információk tudomásulvétele. ...

A beskatulyázás. A személyek kimeríthetetlen ingerforrások, a velük kapcsolatos értelmezések univerzuma szinte végtelen. Ebből adódóan személyekkel való érintkezés folyamatosságának biztosítása érdekében redukciókhoz kell folyamodnunk, ezt azonban hajlamosak vagyunk túlzásba vinni.A redukció egyik leggyakoribb módja, amikor a személy megismerésekor bizonyos támpontokból kiindulva kritikátlan viszonyításokat hajtunk végre. Ez az eljárás szerfelett veszélyes, hiszen lehetetlenné teszi a valóságra jellemző ellentmondásos alakzatok észlelését.

A viselkedés, külső megjelenés, az osztály-hovatartozás, a foglalkozás, a nemi, vallási, nemzedéki, etnikai, nemzeti hovatartozás szerinti tipizálás elősegíti az emberek kollektív besorolását. Másfelől a nyugati kultúra bővében van az individuális észlelést megkönnyítő típusoknak is, melyek egy-két előírt támpont előfordulása alapján az individuum megismerésének illúzióját ébresztik. Egy-két kritikus tulajdonság - például zsugoriság, áldozatvállalás- észlelése mentén a személy a kérdéses tulajdonságra épülő prototípus megjelenítőjévé, tökéletes példányává válhat."

Szóval nem állunk valami jól egymással, ha csak a megszokásokra hagyatkozunk.

2020. november 7., szombat

Edith Eva Eger: A döntés

 

Eszti mondta, mikor a futásról beszélgettünk: ha fejlődni akarsz, mindig annyit fuss, amennyit csak tudsz és még egy kicsit. 

Ez a valós történet arról szól, hogyan lehet felépülni abból, mikor annyira meggyötör az élet, amennyit még élve el tudsz viselni és még egy kicsit. Honnan meríthet erőt az ember a túléléshez, hogy felkeljen a reggeli appellhez, hogy csiholhat magába még egy kis melegséget csak még erre a napra és a halálból visszatérve még a felszabadítás traumáját is túlélni. Aztán ha egyszer mégiscsak vége lesz a rémálomszerű életnek, hogyan birkózik meg a visszatérő emlékbetörésekkel, a túlélők bűntudatával, a dühével, hogy találja meg a helyét társadalomban, a mindennapi életben és hogy képes őszintén megbocsátani és magához ölelni az életet. Hiszek abban, hogy ez a siker kulcsa. 

Nem véletlenül lett a poszttraumatikus stressz kezelésének az egyik megkerülhetetlen alakja a 93 évesen is aktív Edith Eva Eger.