2020. október 25., vasárnap

Gluténmentes koviubi

Az biztos, hogy öregszem. Egyre nehezebben fordulok rá az értelmetlennek tűnő kreatív feladatokra, mint például a gluténmentes kovászos uborka készítése kenyér nélkül, szárított kaporral egy esős héten, a húszfokos lakásban. Mert én úgy szeretem, hogy a kenyér gondosan kiválasztva a legfinomabb legyen, az uborka, friss, illatos kapor majd megszólal a piacon, hogy engem! vigyél haza! És persze harminc fok meleg és szikrázó napsütés. 
Csak azért írom mégis ide, hogy legyen nyoma, hogy máshogy is lehetséges. Kicsit hisztiztem, aztán nekiálltam amúgy a semminek. Merthogy annyi volt a feladat, hogy a kiforrázott üvegbe beleöntöttem a zacskóból a kaport, a lesikált uborkákat szépen egymás mellé állítottam szorosan, közéjük félbevágott fokhagymagerezdeket dugdostam, aztán az egészet leöntöttem sós vízzel, de rossz lelkiismerettel, hogy úgyis vacak lesz. Csakhogy kevés lett az uborka, úgyhogy ki kellett ékelni valamivel, hogy ne ússzanak fel a víz tetejére, mert akkor ott szépen elkezdenek rohadni és penészes ubi lesz, nem savanyúság. Volt még otthon két lilahagymám, azzal már majdnem jó volt, de még mindig laza. -dugdostam még közéjük két céklát, ami egész jól kiékelte az ubikat, gyorsan rázártam az üvegre a tetejét és az Úr kegyelmére bíztam azzal együtt, aki majd kinyitja. Kiírtam a konyhában, hogy csak a mosogatóban nyissák ki, mert nem tudjuk,hogy ha beindul a fermentáció, az mivel jár majd. Amúgy nagyon vagányul nézett ki pár napig, ahogy a tiszta, lila lében áztak a zöldségek, akkor még megért volna egy fotót. Jó két hét telt el a kibontásáig és szerencsére a megjósolt katasztrófák egyike sem következett be (Kasszandra leülhetsz, egyes;)), hanem egy kissé bizarr kinézetű, de teljesen vállalható és a hagyományos koviubinál pikánsabb ízű savanyúság lett a végén.



2020. október 20., kedd

Tízkönyv

Mika Waltari: Szinuhe
Sokat gondolkodtam, mi legyen az első könyv. Azért esett erre a választásom, mert ezzel a regénnyel történt a beavatásom ennek a fantasztikus írónak a világába, aki a hőseit nem kímélve utaztatott korokon és földrészeken át.

Faludy György: Pokolbéli víg napjaim
Bárhová vetne a Sors, biztosan magammal vinnél egy példányt ebből a könyvből, mert egy vallomás arról, hogy a gondolkodás és a kultúra nemcsak élvezetet ad, hanem a túlélést jelenti a legreménytelenebb helyzetekben is. És persze mert kalandos és humoros is.

A lakoma :  a görög-latin próza mesterei
Szórakoztató, kicsit pikáns, kicsit filozofikus. Igazi nagyágyúk abból a korszakból, mikor még megfért egymás mellett a boldogság és az ész.

Mihail Zoscsenko: Limonádé
Karcolatok a szovjet mindennapok groteszkjeiből. Tömör, közvetlen hangvételű, meredek és nem bánik szűkmarkúan a humorral. Zseniális és ismét egyre aktuálisabb sajnos.

Hankiss Elemér: Az emberi kaland
Az egyik leghumanistább nézőpontból megírt könyv, amit valaha olvastam. Alapjaiban változtatta meg a világképemet, tanított meg szeretni a sorsomat, jószerencsémet, hogy embernek születhettem.

Lion Feuchtwanger: Jud Süss
Ez volt az első könyv, amit Feuchtwangertől olvastam, némileg kétkedve, előítéletesen. De a pontossága, amit talán kíméletlenségnek is nevezhetnénk, megvett.

Karen Blixen: Volt egy farmom Afrikában
Mit is mondhatnék? A filmmel ellentétben elsősorban nem szerelmi történet (bár az se lenne baj). Könyv arról, hogy lehet egy magunk választotta sorsot úgy szépen megélni, hogy közben kiderül: köszönőviszonyben sincs azzal, amit vártunk. Újra- és újraolvasom.

Világszép népmesék
Szerény borító mögött káprázatos válogatás európai és európán kívüli népek legszebb meséiből. Nincs agyonillusztrálva, hagy teret a képzeletnek.

Tóth Krisztina: Pixel
Egy viszonylag újkeletű szerzemény. Az írónőtől olvastam jót is, kevésbé jót is, ez a könyve egyszerűen remek. A novelláskötet úgy van felépítve, hogy a novellái egy-egy sorsot jelenítenek meg, és ahogy haladunk a könyvben, úgy derül ki, hogy mind összekapcsolódik valahogy és végül összeáll a kép.

Sylvia Plath: Az üvegbúra
Elsősorban azért volt meghatározó könyvélményem, mert olyan messze állt attól a felszépített világtól, amihez az addig olvasott írónőktől hozzá voltam szokva. A saját pszichózisba csúszásán keresztül hitelesen és érzékletesen mutatja be az ötvenes évek amerikai közegét, az amerikai álom mögötti felszínességet és ürességét, amire egy érzékeny, tehetséges fiatal nem tud igent mondan

Ez nem a 10 kedvenc könyvem, inkább úgy mondanám: 10 meghatározó olvasmányélményem. 

Felkészülés meghatározhatatlan ideig tartó együttlétre




A metróban láttam a plakátjait, félig zsibbadtan kúszott be az agyamba a tény, hogy megint készült egy magyar szerelmesfilm. A Testről és lélekről után elkezdtem hinni abban, hogy ilyen is van. Aztán lassan elkezdtek írogatni a filmről.
Jó korán érkeztem a moziba. Van egy-két hülye kis nosztalgiám, például szeretem a kis mozikat, a jegypénztárakat, ha tehetem, nem online veszek mozijegyet. Leültem a jegypénztárral szemközti kanapéra, ott lazítottam és figyeltem az embereket, mikor elkezdtek szállingózni. Mind azt mondta: Kérek egy jegyet a Felkészülés egy öööööööö.... a maszkomba bazsalyogva mulattam rajta, mert hát én is pont így vettem jegyet.  Sejtettem, hogy nem leszünk sokan, de azért meglepett, hogy csak nyolcan ültünk végül a teremben. 
A film történetének a kiindulópontja nagyjából annyi, hogy egy amerikában élő sikeres, fiatal, magyar idegsebész lány egy konferencián megismerkedik egy Budapesten élő sikeres, magyar, nem annyira fiatal idegsebésszel. Megegyeznek, hogy egy év múlva Budapesten, a Szabadság híd pesti hídfőjénél, délután 5-kor találkoznak újra és a férfi nem jön el. Az okokhoz az ember úgy gondolja, hogy - pestiesen szólva: nem kell agysebésznek lenni. Ennél többet nem is mesélnék erről, mármint a történetről. Mert természetesen kiderül, hogy ez is csak első látásra egyszerű, mert egy olyan helyzet tárul fel, amihez a szereplőknek nemcsak fejben, de szívben, tartásban és intuíciójukat tekintve is nagyon-nagyon topon kell lenni.  És az is kiderül, hogy mennyi bátorság kell a szerelemhez. De nemcsak a szerelemhez, hanem magához az élethez, ha jól akarjuk csinálni, a magunk módján, nem a sémák mentén. Talán erről szólt leginkább ez a nagyon izgalmas mozi. Mit ne mondjak: ez a nyolc ember nem nagyon akart kimozdulni a székből a vége főcím alatt.