2019. július 23., kedd

Forradalmár - ezt úgy szeretem

Kilöktek az útra, az autó rám dudált
Néztem, mint alma nélkül a szelíd almafák
A házak falaira puskát rajzoltam
Az egyetlen forradalmár vagyok a városban

Most puska a vállamon, a lovam felnyerít
Esténként eszem meg a kihűlt reggelit
Szeretem a nőket, de ők engem jobban
Az egyetlen forradalmár vagyok a városban

 S mivel forradalmár minden városba kell
Nekem meg ez a város nagyon megfelel
Az autók elé, az útra vetem magam
Az egyetlen forradalmár vagyok a városban

(Kispál és a Borz)

2019. július 21., vasárnap

Autók a tenger felé



"Kinek kell egy játék, amibe
a csillagok mind kövek?
Föld, kaland, ilyesmi....
Szép szavak, mind jöhet."

(Kispál)

Kezd megint erőt venni rajtam a cinizmus és nem örülök neki. Napról-napra varázstalanodik a világ. Ez egyébként nem rossz, csak kellemetlen. Leporlanak mindenről az édes mázak,  én meg próbálok szembenézni azzal, ami alatta van. Ha sikerül és így is tudom szeretni, akkor évekre nyert ügyem van. 

2019. július 14., vasárnap

Danika

A mi környékünk nincs elkényeztetve cukrászdákkal. Az egyetlen nagyobb forgalmú, kiülős hely a Szarvascsárda téri nagymúltú Zila cukrászda, de a fagyiválaszték emlékim szerint ott se valami ütős. Na de itt van nekünk az Üllői úton egy fagyizó, ahol az első jóidőtől a zimankóig hosszú, kígyózó sorokban várnak az emberek kutyával, babakocsival a jól megérdemelt fagyijukra. A sivár környékre és a forgalomra fittyet hányva cseverésznek az útszélen felállított pléhasztalok körül. Egyvalaki sertepertél ott mindig a kedves eladó lányok körül: egy kopaszodó, pocakos bácsi, aki elégedetten szemléli a forgalmat. Hiába: a gazda szeme hízlalja a jószágot. Már sokszor lett volna kedvem lefényképezni, ahogy záróra körül kiül az egyik asztalhoz és még elnyal egy fagyit. Csak nem mertem, mert nem akarta felvenni a szemkontaktust. Na, ez a szenvedély! - gondoltam. Én is ilyen szeretnék lenni, mint ez a tulaj.  Megálmodni egy vállalkozást, felvirágoztatni és ilyen tűzzel belevetni magam minden nap. 
Aztán tegnap egy ismerőssel beszélgettem, aki kicsit közelebbről ismeri a fagyizó körülményeit. Tőle is kérdeztem: ugye, az a kopaszodó, pocakos pasas a tulaj? Nagyot nevetett: mindenki azt hiszi! Ő Danika és értelmi fogyatékos. Naponta egy ezrest kap és fagyit azért, hogy ki-, meg bepakolja a székeket, asztalokat nyitáskor és záráskor. Elmegy a lányoknak ebédért, ha megkérik. Felírják neki, mit kérnek és néha azt hoz. Ő a fagyizó "kabalája", mondhatni és semmiképp meg nem válnának tőle. 
Volt a gyömrői CBA-ban is egy Danika, még születéskor érte egy súlyos agyvérzés, számos gonddal küzdött, háromkerekű biciklivel járt, de nem volt olyan nap, hogy ne láttam volna ott, ahogy pakolt valamit.
Milyen messzire távolodott a világ ezektől a gesztusoktól, mennyivel könyörtelenebbül működik az élet. Jó néha ilyesmibe belefutni. 

2019. július 7., vasárnap

Rómeó és Júlia



Hm...milyen érdekes. Szerencsés vagyok! Ha tegnap nem megyünk moziba, nem látom meg ennek az előadásnak az előzetesét. Tegnap egy szuper film, ma egy zseniális balett-előadás. Micsoda hétvége!
Már mindent lebeszéltünk, mikor véletlenül megláttam, hogy háromórás vetítés lesz a Puskin moziban egy szünettel. Egy pillanatra meginogtam, hogy szeretném-e ezt ebben a melegben, hogy fogom végigülni? Szerencse, hogy nem engedtem a  kísértésnek és nem mondtam le, mert az előadás annyira érdekes volt, hogy azonnal az üléshez szögezett és ez a 3 óra szinte elröppent. Nagyon szeretem a balettet, minden műfajban! Egy varázslat: hogy lehetséges egy történetet szavak nélkül, csak a mozgás és a gesztusok nyelvén tolmácsolni. (Zenei aláfestéssel persze.) 
Ez az előadás azért tetszett különösen, mert a történések nem a klasszikus módon, a színpad teljes mélységében zajlottak: a tér hosszában le volt felezve és a színpad hátsó része egy szinttel magasabban volt. Ezáltal a szereplők nem voltak úgy "szétszórva", mint hagyományosan, a történések egy sokkal kisebb térben zajlottak. Az eredmény egy nagyon erős, nagyon tömény, intenzív színpadkép. Egészen másféle bravúrokat követel a koreográfustól és a táncosoktól, mint a hagyományos felállás, az öncélú ugribugrihoz itt egész egyszerűen nincs hely. Összehasonlításképpen megnéztem a Bolsoi Yuri Grigorovich-féle 2013-as előadását, hogy lássam, mennyire indokolt a lelkesedésem, hááát...egészen más világ, pedig az is egy igen-igen magas szint. Ízlések és pofonok persze, de számomra Kenneth Macmillan koreográfiája sokkal természetesebb és magával ragadóbb volt. Imádtam. Még mindig itt bizsereg bennem az egész.

Fájdalom és dicsőség


Tízmilliószoros nap lesz tegnap, erre még Viki hívta fel a figyelmemet a pénteki jógán. Nem szoktam ilyenekkel foglalkozni, de most úgy gondoltam, mégis kipróbálom, hogy csak olyasmivel töltöm meg a napom, amit szeretnék megsokszorozni az életemben. Csak kellemes, felemelő, építő és szép legyen. Lehet, hogy jobb lenne az élet, ha minden szabadidőnkre így tekintenénk? 
Már régen moziztunk és az új Almodovar filmre egyébként is fentem a fogam. Adta magát, hogy kicsit megismertessem az én kis médiásommal ennek a csodás rendezőnek a legújabb alkotását. 
A film egy filmrendezőről szól aki évek óta képtelen alkotni a depresszió, pánikrohamok, rossz fizikai állapot és az állandó testi fájdalmak miatt. A filmarchívum felújítja a 30 éve nagy sikert elért filmjét és felkérik, hogy a bemutató után szerepeljen a közönségtalálkozón a hajdani főszereplővel, akivel évtizedek óta nincsenek beszélő viszonyban. Az asszisztense nógatására felkeresi a színészt, aki a nagysikerű film óta már nem igazén kap ütős szerepeket, viszont heroinnal vigasztalgatja magát. És ezzel a látogatással elindul valami, ami mindkettőjüket visszavezeti a valósághoz,  művészethez, az alkotás öröméhez és persze nem úgy, ahogy egy hollywoodi filmben, hanem az élet paradox és szeszélyesnek tűnő logikája szerint, mert ilyen a számonkérhetetlen valóság. 
Nagyon érdekes összehasonlítani ennek az érett, sokat látott Almodovarnak az alkotásait a régiekkel. Nekem a hajdani botrányos, forradalmi és az ízléstelenség határán táncoló filmjei is nagyon tetszettek, mert igazinak éreztem és imádtam a humorukat, szókimondásukat, a harsány színeit. Amin újra és újra elképedek: ahogy kivirágoznak a színészek a kezei alatt. Egyik legkedvesebb múzsája: Pénelopé Cruz az ő filmjeiben mutatja meg leginkább, milyen kiváló színésznő, milyen természetes és szinte eszköztelen, minden dívaságtól mentes.  Már a Volveren is érzékelhető volt a finom ízlés, ami ezt a mostani filmet is jellemezte, bár annak a történetnek még volt humora, ennek most nem annyira, bár nem is hiányoltam. Kicsit szomorú volt ez a film, keserédes és nagyon igazi. Mélyen megérintett.

2019. július 4., csütörtök

Nagymamaság

Ide majd szöveg is jön, azt már telefonról is lehet...egyelőre testileg-agyilag annyira le vagyok merülve, érzelmileg annyira túltöltve, hogy jobb lesz várni egy kicsit...






2019. július 1., hétfő