2011. november 5., szombat

Jön a sötét, hideg tél, és én már előre rosszul vagyok a  menzesz előtti hisztiktől, amit mi hárman művelhetünk esetleg hónapról-hónapra. Hogy ne legyek csíra, vettem egy csíráztató tálat, meg magokat. Már ott ázik a retek és a lepkeszeg-mag.
Ilyen kis hasznosak:
Retekmagcsíra:

  • természetes antibiotikum
  • több hőt termel, mint a kifejlett retek, elősegíti a felesleges nyálka eltávolítását, egy tisztító folyamatot indít el
  • kiüríti a bélférgeket
  • tisztítja a légzőszerveket, nyálkahártyát, ezzel csodálatosan gyógyítja a megfázást, homlok-, orrmelléküreg dugulást, szamárköhögést, lassan elhúzódó asztmát
  • pakolást is lehet készíteni, csökkenti a reumás fájdalmakat (összeturmixolt csírát liszttel elkeverni)
  • készíthetünk lábfürdőt, enyhíti a fejben vértolulást
  • a bélflóra szereti a retek anyagait, rothadás gátló és antiszeptikus hatású
  • kis mennyiségben étvágygerjesztő
  • hatásos vizelethajtó, erősítő
  • húgyvezeték, húgyhólyag, vese- és májtisztító
  • segít egyes vese- és epekövek eltávolításában, beleértve az epehomokot is
  • magas foszfáttartalmú vegyületei tisztítják, szépítik a bőrt, elmulasztják a pattanásokat

A görögszéna egyike azon gyógynövényeknek, amely a legrégibb korok óta szolgálja az ember egészségének megőrzését. Gyógyászati értékét az indiai, egyiptomi, görög, kínai népi- és tudományos gyógyászatban kiemelkedőnek tartják, fogyasztása ezen országokban általános. 

A világ fejlett országaiban, az utóbbi években kiemelkedő figyelem övezi. Sajnos Magyarországon eddig kevés információ jutott el a fogyasztókhoz; gyógy- és táplálkozásbiológiai hatását nem ismerik. 
A Földközi-tenger vidékén, Nyugat-Ázsiában honos egyéves növény, amelyet már az ókor óta termesztenek. Magról szaporítják. Széltől védett, napos helyet igényel. Talajban nem válogatós. Tavasszal vetik 20-25 cm sortávolságra. Magja: 4-5 mm hosszú, kemény, vízben erősen duzzadó (a magas nyálkatartalma miatt). 
A növény magja képezi a drogot - a magyar gyógyszerkönyvben nem, de a legtöbb európai, mint például a svájci és az osztrák gyógyszerkönyvekben hivatalos drog -, amelynek szaga jellegzetes, az ánizsra emlékeztető ízű, aromás, keserű. 
A görögszénamagot elsősorban állatgyógyászatban használják, de újabban elterjedt a humán gyógyászatban is. A magnak rendkívül sok gyógyító hatása van. 
Értékes, biológiailag aktív hatóanyagait feltáró tudományos kutatások különösen az alábbi kémiai összetevőire, azok fiziológiai hatására hívják fel figyelmünket: 45-50% carbohydrátot, 30% fehérjét, mely különösen gazdag aminósavakban; 8% olajat; ásványi anyagokat (kalcium, magnézium, foszfor); mikroelemeket (szerves vas, szelén, szilícium kiemelten fontos), természetes szteroidokat; A, B, C és D vitamint tartalmaz. 
A görögszénamag fogyasztása kedvezően hat a szoptató kismamák tejelválasztására. Természetes szteroidjai kedvezően befolyásolják a menstruációs ciklust. Jó hatású a menstruáció előtt jelentkező tünetek (PMS) enyhítésére, csökkenti a változókori panaszokat (menopauza), mérsékli a depresszió tüneteit. Hatásos lehet a vérszegénység, az ásványi anyag hiány kiegészítő gyógyítására. 

Étvágyjavító, emésztést elősegítő, gyulladáscsökkentő hatása alkalmassá teszi a betegség következtében legyengült szervezet erősítésére. Antidiabetikus, koleszterinszint csökkentő hatását klinikai vizsgálatok igazolják. Magjából készített főzet enyhíti a torokfájást, csökkenti a vércukorszintet. 

Az utóbbi években hajnövesztő szerként is használják. A kísérletek eredményei rendkívül biztatóak. Főleg a kopasz foltok gyógyítására alkalmas. 

Egyiptomban kenyérkészítéshez ma is felhasználják, a görögök a nyers vagy főzött magvakat mézzel elkeverve fogyasztják. A mag őrlete ánizsra jellemző illatú. Az őrleményéből készített pépet feldagadt sebek és gyulladások borogatására is használják. 



7 megjegyzés:

Alma írta...

Görögszénát csíráztatsz?Tök jó!

Shock írta...

Megjelent lelki szemeim elött a következő kép :D :
Bátyó hazamegy a munkából,fáradtan, egy kávéra vágyva... Körbenéz a konyhában... Mindenhol zöldellő tálkák,még a kávékiöntőben is... Felkiált: Mi a gyökér ez???

A három grácia a szobából, nyugodtan, édesen mosolyogva: Csííííra

ixchel írta...

Hmmmm...a kávékiöntő jó ötlet!:)
Na, ezért vettem én olyan kis négyszintes műanyag csíráztató tálat, mert nem foglal sok helyet, könnyen használható. Ha nagy sikere lesz a csíráknak, jövő hónapban veszek még egyet.

Alma írta...

Én is elkezdem Arielkének, a kecskesajtkészítés után az új projektem ez lesz, köszi az ötletet!:))

Alma írta...

Brigi, ez nagyon ott van!:DDD

ixchel írta...

http://www.vegetarianus.hu/irasok/csira.html#zsazsacs#zsazsacs

ixchel írta...

Nagyon bejött a csíra a két nagynál és én is imádom. Nem is tudom olyan ütemben termelni, ahogy fogy. Pedig a lepkeszeg-magtól óvtak, mert kissé kesernyés íze van. Ez nem visszatartó erő.